Sıgaraya Büyük Zam

18 chat 04 Ağu 2019 Okunma sıgaraya zam

04.08.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sıgaralara zam yapıldı. İki gün önce tekelin ürettiği sıgaralara 3 tl zam gelmiş idi bu günde yabancı marka Marlbora parlament gibi sıgaralara aynı oranda zam yapıldı. Sıgara kullananlar zammın fazla olduğunu dile getirirken, sıgara kullanmayan vatandaşlarımız ise, ” içmesinler” diye sanki zamları taktir eder gibi bir duruş sergiliyorlar.

Sıgara Tiryakileri Endişeli…

Tiryakiler bu büyük oranda yapılan zamların milleti kaçak sıgaraya iteceği konusunda tedirgin. Kaçak sıgara diye tabir ettiğimiz sıgaralardan elde edilen gelirden pkk terör örgütü büyük bir gelir elde ediyor. Bunun halkta bilincinde yalnız başka çare bırakmadılar diye de serzenişlerde bulunuluyor. Kaçak sıgaranın yanı sıra birde elektronik sıgara alternatifleri var. Bir ara Türkiye’de büyük bir pazar haline gelmiş olan elektronik sıgara satışlarında yine patlama yaşanacağı söylenen alternatifler arasında. Türk milleti pkk ya gelirleri giden kaçak sıgaraya çok mantıklı bakmaz ise de elektronik sıgara alternatifine daha sıcak bakıyorlar. Bende şahsen bir sıgara tüketicisi olarak. Türk malı sıgara tüketen birisi olarak, yapılan zammın oranını çok fazla buluyorum. Bende elektronik sıgara tüketimine yönele bilirim diye düşünüyorum.

Elektronik sıgara Türkiye de yasal mı?

Elektronik sıgara Nın ülkemizde yasallık derecesi nedir bilmiyorum. Bildiğim şu ki, Bir furya olduğu dönemleri var idi elektronik sıgaranın ozamanlarda elektronik sıgarayı yurt dışından getirmek meselesinde sıkıntı yaşanılıyor idi. Belki de gümrüksüz girdiği için sıkıntı oluyor idi. Elektronik sıgara ne dersek diyelim prim yapacak veya bu fahiş oranda yapılan zamların geriye alınması denenecek. Gönül ister ki sıgara alışkanlığı ülkemizde hiç olmasa, sıgara satılmayan tüketilmeyen bir ülke olsak ama ne yazık ki sıgara içme yaşı çok kjüçük yaşlara kadar indi. Çok ciddi bağımlıları da mevcut. Bir şekilde mahalle mahalle sokak sokak bu sıgara alışkanlığından vazgeçirilmeli insanlar. Var olan tiryakiler üzerinde bir çalışma yapılamıyor ise de, bundan sonra sıgara alışkanlığı edinilmesin diye bir gayret sarfedilmeli. Mutlaka sonuç odaklı bir çalışma yapılmalı.

Hangi sıgara ne kadar zamlandı?

Her marka sıgaraya zam geldi. Türk ve yabancı sıgaraların her bir markası için geçerli olmak üzere, 3 tl sıgaralar zamlandı.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

omegla

18 chat

04 Eki 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!